PRZYGOTOWANIE TERENU I WYKOPY
Ten pierwszy etap obejmuje oczyszczenie terenu i wykonanie wykopów, w tym piwnic, piwniczek lub garaży, a także szamba, jeśli jest to konieczne. Często w tej fazie budowy domu usuwana jest wierzchnia warstwa gleby, a jej fragmenty odkładane są do późniejszego wykorzystania. Po usunięciu kamieni i drzew wyrównuje się teren i ustawia drewniany szalunek, który posłuży jako „szablon” dla fundamentu.
FUNDAMENTY
Fundament jest jednym z najważniejszych etapów budowy domu, ponieważ to właśnie na nim montuje się elementy, które będą podtrzymywać konstrukcję nośną domu. Wybór rodzaju fundamentu zależy od właściwości mechanicznych gruntu (tutaj przeczytasz. jak wygląda wylewanie fundamentów) Nadszedł nadchodzi czas, aby zacząć stawiać dom i tworzyć konstrukcję, na której będzie on stał. Pierwszym krokiem jest wykonanie podłogi i ściany, na której spocznie pierwsza kondygnacja, dodając warstwę hydroizolacji, aby zminimalizować gromadzenie się wody. Następnie wznoszony jest szkielet domu, czyli ściany zewnętrzne i przegrody wewnętrzne oraz montowany jest dach. W tej fazie budowy domu montuje się również inne elementy, takie jak dachówki, okna i drzwi zewnętrzne.
INSTALACJA SYSTEMÓW HYDRAULICZNYCH I ELEKTRYCZNYCH
W tej fazie procesu budowy domu, rury i przewody, które będą tworzyć system elektryczny i hydrauliczny są instalowane przez ściany wewnętrzne, sufity i podłogi. Wiąże się to z „tworzeniem” wnętrzności domu, w tym rur wodnych i kanalizacyjnych, grzejników, okablowania do oświetlenia itd. Elementy takie jak wanny i prysznice również umieszcza się na tym etapie budowy, ponieważ jest większe pole manewru.
IZOLACJA DOMU
Dobra izolacja jest niezbędna do zapewnienia właściwej temperatury i zmniejszenia kosztów utrzymania domu. Generalnie, podczas budowy domów od podstaw, izolację stosuje się na wszystkich ścianach zewnętrznych, poddaszach i podłogach nad piwnicami.
WYKOŃCZENIA WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE
Aby zakończyć budowę domu lub budynku, konieczne jest wykonanie wykończeń zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Wykończenia zewnętrzne obejmują montaż elementów takich jak cegły, kamienie czy okładziny ścienne. Wielu budowniczych czeka do tego etapu również z budową podjazdów (np. fundamentów wjazdu do garażu) i tarasów.
We wnętrzach wykończenie obejmuje montaż listew przypodłogowych, drzwi, ram okiennych, listew, drzwi przesuwnych, balkonów, balustrad, schodów, półek, szaf wnękowych czy kominków.