W przeszłości o podłogowych okładzinach z płytek mówiono ogólnie terakota. Natomiast w obecnym czasie częściej w tym kontekście wymienia się gres.
Co możemy o nim powiedzieć? Należy wiedzieć, że jest to odmiana ceramiki powstająca z tak zwanej kamionki szlachetnej. Mówiąc o jego cechach trzeba powiedzieć, że surowiec ten jest prasowany pod naciskiem 800 kg/cm2 i wypalany w temperaturze 1200-1300 stopniach Celsjusza. Ma nasiąkliwość około 0,5%, czyli co najmniej sześć razy lepszą od zwykłych płytek ceramicznych.
Warto też powiedzieć o tym, że w mieszkaniach i domach gres może trafić nie tylko do łazienki i kuchni tudzież garażu i korytarza. Coraz chętniej bywają nim wykańczane salony, szczególnie te otwarte na duży balkon lub taras. Twarde, dobrze przewodzące temperaturę kafle to także dobra propozycja na posadzkę, pod którą znajdzie się instalacja ogrzewania podłogowego.
Pamiętajmy o tym, że do pomieszczeń zamkniętych wystarczą płytki o klasie ścieralności PEI 3 i twardości na poziomie 5-6 w dziesięciostopniowej skali Mohsa. Warto dodać, że kafle mają przeważnie format 30 x 30 cm, 60 x 60 cm lub 30 x 60 cm.